Kroměřížské muzeum vystavuje díla psychicky nemocných lidí

Muzeum Kroměřížska dnes v Galerii v podloubí otevřelo výstavu Umění je stav duše. Autory téměř 100 maleb, kreseb, grafik a linorytů jsou klienti Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, kteří svá díla vytvořili v ateliéru arteterapie Emílie Rudolfové, jež je zároveň kurátorkou expozice. Výstava má v muzeu letitou tradici. Poprvé v něm byla v roce 1997, od té doby se koná vždy s roční přestávkou, letos tedy podeváté. 

Arteterapie umožňuje klientovi beze slov, výtvarnými prostředky, vyjádřit jeho trápení, přehodnotit jeho chyby a změnit úhel pohledu na vlastní životní příběh. Výtvarné umění je tak prostředkem poznání a ovlivnění lidské psychiky. Rudolfová se arteterapii věnuje tři desetiletí, od roku 1993 pak funguje v kroměřížské léčebně ateliér arteterapie, kterým za tuto dobu prošly stovky lidí z celé země. 
    
"Mám terapii postavenou na vztahu. Pokud se někdo domnívá, že arteterapie je namalovaný obrázek na stěně, je to špatně pochopený princip. Ten dospělý člověk je uvnitř velmi zraněný a uplakaný. Často se stává, že nemluví, nijak se neprojevuje, sedí a pouze pozoruje. Čas otevření je pro každého jiný, u někoho je to týden, u jiného dva nebo i delší čas," řekla ČTK Rudolfová. Výtvarný projev není zdaleka na prvním místě. 
    
"Doktory nezajímá, jestli klient rád maluje, posílají mi je na ošetření. Já do toho vztahu vstupuji s nabídkou terapeutického procesu. Na jeho základě pak vznikají výtvarné práce, jejichž obsahy jsou velmi silné. Nevznikly by však, kdyby ke mně klienti neměli důvěru," uvedla Rudolfová s tím, že klientům nabízí probuzení. "Aby se nechovali, jakože spí a donekonečna se nevymlouvali, 'obalovali' se slovy, která jsou často v rozporu s tím, co sdělují a co vidím ve vytvořeném díle," dodala. 
    
V ateliéru se střídají lidé nejrůznějších profesí, například prodavačka, zdravotní sestra, učitelka, studentka chemie, a dokonce i vystudovaný výtvarník. Jde o lidi s nejrůznějšími problémy, kteří se například sebepoškozují nebo jsou závislí na alkoholu či na lécích. Podle Rudolfové v posledních dvou letech bohužel přibylo obětí domácího násilí, kde agresorem byl jeden z rodičů. 
    
Dokladem, že arteterapie funguje, je i to, že bývalí klienti ateliéru Emílie Rudolfové žijí a daří se jim. Někteří se dokonce zúčastnili dnešní vernisáže. Výstava má ale dopad i na návštěvníky, kteří v malbách, kresbách či plastikách často poznávají i svůj životní příběh. Projekt, který je svým rozsahem a četností ojedinělý i v rámci Evropy, v kroměřížském muzeu potrvá do 3. listopadu. 
 
zdroj: ČTK