Jak vybrat bezpečné bydlení

S letními měsíci a odjezdem na dovolenou se často skloňuje, jak správně zabezpečit byt či dům po dobu naší nepřítomnosti. Jak vypadá návrat do vykradeného domova, si totiž nikdo nechceme ani představovat. Na bezpečnost bychom ale měli myslet už ve chvíli, kdy si byt nebo dům vybíráme. Na co si dát už při výběru bytu pozor, abyste na dovolené mohli odjíždět bez obav? Podle Bezrealitky hraje roli pět následujících faktorů.

1. Bezpečná lokalita
Lokalita je při výběru nemovitosti alfou a omegou. Ačkoliv většina z nás myslí hlavně na dobré dopravní spojení a to, aby měla z domu blízko do práce, důležitá je i pověst čtvrti z hlediska bezpečnosti. Ono otřepané „Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni“ nevzniklo kdysi jen tak. Každé větší město má místa či čtvrti, kde je větší koncentrace kriminální činnosti. V České republice jsme na tom oproti Americe či Anglii stále dobře, přesto podle statistik najdeme místa, která jsou nebezpečnější než ostatní. S nejvyšší kriminalitou se potýká Praha a co se týče krajů, smutné prvenství drží Středočeský a Moravskoslezský. Ačkoliv obecně kriminalita klesá, počet krádeží vloupáním stoupl mezi roky 2020 a 2021 o 48 %.

„Až si budete vybírat byt, poptejte se sousedů na bezpečnost lokality. Nízká cena bytu s sebou nese vždy nějaké ale a jedním z nich může být právě to, jaké podniky se v oblasti nachází nebo jaká je skladba obyvatel. Zajímavé informace o potenciálních problémech lokality najdete také na Mapě kriminality,“ komentuje Lucie Starovičová z Bezrealitky.

2. Zapovězené přízemí

Proč jsou byty v přízemí levnější než třeba ty ve druhém patře? Je to jednoduché – kvůli bezpečnosti.

„Byty v přízemí jsou tradičně o několik procent levnější v porovnání s ostatními byty v domě jednak kvůli větší prašnosti a hlučnosti, menšímu soukromí ale právě také kvůli většímu nebezpečí krádeží,“ vysvětluje Lucie Starovičová za Bezrealitky.

Pokud se pro byt v přízemí rozhodnete, pak se budete pravděpodobně muset smířit nejen s nedostatkem denního světla, ale i s mřížemi, které si většina majitelů pro pocit bezpečí nechá nainstalovat. Počítat byste také měli se zvýšeným hlukem z ulice, rušivými světly aut nebo zvuky výtahu.

3. Zabezpečení bytového domu

Pokud si pořizujete byt v bytovém nebo panelovém domě, zjistěte si od majitele nebo správce, jak je dům zabezpečen. Prvním vodítkem může být třeba kvalita vchodových dveří a systém jejich odemykání. Moderní bytové komplexy disponují třeba kamerovými systémy nebo vlastní recepcí a vy pak máte jistotu, že se po domě nebude potulovat nikdo cizí a o vaše bezpečí je postaráno 24/7.

4. Garáž a sklepy

Vjezd do garáže je slabým místem domů. Stačí, aby někdo zapomněl zavřít, a kdokoliv se může přes garáže dostat až do obytných prostor. Rizikové jsou především bytové domy s podzemními garážemi s parkovacím stáním. Nejinak je to se sklepy. Kvalitu bytových dveří si každý pohlídá, těch u sklepa už méně. Vypáčit je může být pro zloděje otázka pár minut. Při výběru domu nebo bytu se tedy zajímejte o to, jaká jsou pravidla využívání sklepních prostor, kdo do nich má přístup či zda se prostory nepronajímají někomu tzv. zvenku.

5. Pronájem Airbnb

Líbí se vám byt v domě, kde majitelé provozují Airbnb ubytování? Ačkoliv řada stížností sousedů je především spojena s hlukem nebo nepořádkem, tento fenomén v sobě nese i bezpečnostní riziko. Klíče od domu získává cizí člověk, který není vázán žádnou nájemní nebo vlastnickou smlouvou. A tím, že se neustále na chodbách míhají noví lidé, mizí i schopnost „sousedské kontroly“, kdy většina ví, koho běžně v domě potkává, a jiného člověka by do domu nepustila nebo se přinejmenším zeptala, za kým jde. I v takovém případě je nejlepší poptat se správce domu, jakou mají s ubytovávanými zkušenost a jak případné problémy s Airbnb řeší.

Jak se na Airbnb dívá zákon

Právo pronajmout byt je jedním z práv vlastníka, a tak krátkodobý nájem zprostředkovaný službou jako Airbnb v podstatě neporušuje žádný zákon. Aktuální legislativní návrh regulaci Airbnb ubytování neřeší. Zabývá se pouze zavedením registru, který by zajistil přehled o jednotlivých ubytovacích jednotkách a jejich fungování a zavedl povinnost registrace ubytovatelů a povinnost zveřejňování registračních čísel u každé nabídky provedené prostřednictvím internetové platformy. Projednávat by se měl v létě a platit by měl až v roce 2025. Zatímco jiná evropská města omezují například počet ubytovaných osob nebo počet nocí v roce, po které lze soukromé byty pronajímat, Praha nadále zůstává benevolentní.