Zlínský herec je milovníkem lega, výtvory poprvé vystaví

Vášeň pro stavebnici lego se u herce zlínského divadla Josefa Kollera projevila naplno až v dospělosti, ale o to více. V jeho domě jsou dva pokoje vyhrazeny těmto kostičkám rozděleným podle barev, doplňují je koleje, základové desky staveb a spousta krabic od stavebnic. A postavené hrady, automobily, vlaky a různé technické konstrukce jsou v celém domě. Poprvé se chystá o své "legové království" podělit také s veřejností, své výtvory vystaví ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko při filmovém festivalu pro děti a mládež, který začíná v pondělí.

"Když jsem byl dítě, měl jsem pár stavebnic, ke 12. narozeninám jsem měl slíbený hrad, ale nedostal jsem ho. Tak jsem k 24. narozeninám čekal, jestli nedostanu dva hrady, ale zase nic. Pak už jsem nečekal, jeden si pořídil, pak druhý, a nyní jich mám asi 30, skoro všechny, co lego vydalo," řekl ČTK Koller. Postupně k hradům přibyly vláčky, stavby, města a piráti. "Je toho plný barák, děti jsou pochopitelně nadšené, manželka míň," podotkl herec, který ani neví, kolik krabic od stavebnic doma má. "Skladuju jednu do druhé, jinak by se sem nevešly," řekl.
 
Láska k legu se projevila i při úpravě domu. "Zvažoval jsem mít přední stěnu fasády z lega, ale pak jsem spočítal, že by to bylo dražší než polystyren na celý dům. I když by to nebylo ani tak těžké, materiál na to doma mám," podotkl Koller.
 
Lego shání Koller na internetu, částečně vyměňuje s dalšími fandy. "Už se to o mně rozkřiklo. Něco mi nosí i kolegové v divadle po dětech, někdy v tom najdu dílek, který jsem sháněl roky," řekl herec.
 
Stavebnici skládá hlavně v noci, kdy rodina spí. U technických modelů se většinou drží návodu, sám však sestavil například funkční převodovku se zpátečkou s automatickým řazením. Pouští se také do vlastních složitých modelů. "Lego je úžasné v tom, že je variabilní, je to ideální hračka, báječná na fantazii a představivost. Navíc se vyrábí pořád stejné díly, jen některé barevné odstíny jsou jiné," řekl Koller.
 
Myšlenka uspořádat výstavu sestavených modelů vznikla loni při návštěvě jedné z akcí festivalu, při které se stavělo z lega. "Dal jsem se do řeči s manažery festivalu a když zjistili, kolik toho doma mám, tak jsme si řekli, že by bylo zajímavé to vystavit. Byla by to jistá satisfakce pro rodinu, která vrtí hlavou nad tím, kolik je v tom peněz a kolik tím trávím času," řekl herec, který začal první modely pro výstavu stavět v říjnu. Od ledna na nich pracuje každý den. "Poslední dobu i 14 hodin denně, pokud nemám zkoušku. Zainteresoval jsem i kolegy v divadle, pomáhali s malými díly," uvedl Koller.
 
Návštěvníci uvidí například pět metrů dlouhé rytířské bitvy, souboj pirátů a vojáků zabírající čtyři metry, různé stavby, letiště, indiány s americkou armádou, Vikingy a modely z řady Technik.
 
Koller si chce splnit ještě jeden sen, natočit animovaný film s legem. "S animací jsem koketoval již na střední škole, kdy jsem se rozhodoval mezi ní a divadlem. Tehdy vyhrálo divadlo. Film ale jednou natočím," řekl.
 
zdroj: ČTK