Žena na Kroměřížsku přišla kvůli podvodnému e-mailu o statisíce

Žena z Kroměřížska přišla kvůli podvodnému e-mailu o více než 400.000 korun. Otevřela přílohu s virem, díky němuž získal podvodník přístup k datům o jejím elektronickém bankovnictví. Kriminalisté případ vyšetřují jako podvod, za který pachateli hrozí až pět let vězení. ČTK to řekla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Policie varuje i další adresáty podobných e-mailů. Podle Kyšnerové je na Kroměřížsku dostalo několik lidí, kteří tato psaní oznámili na policii, aniž přílohy v e-mailech otevřeli. Podobné zásilky obdrželi podle policejní mluvčí lidé v celém Česku. Ženě z obce u Kroměříže přišel e-mail v červnu. Obsahoval dva soubory a text, který ji nabádal k tomu, aby uhradila dluh více než 8000 Kč.
 
"Poškozená jeden ze souborů otevřela a tím si infikovala počítač škodlivým kódem, prostřednictvím kterého následně pachatel získal přístup k datům o jejím elektronickém bankovnictví k bankovnímu účtu," uvedla Kyšnerová. Pachatel pak poslal ženě na mobilní telefon zprávu s internetovým odkazem požadujícím instalaci programu.
 
"Jakmile si ho do telefonu nainstalovala, došlo k přesměrování autorizačních kódů zasílaných bankou pro přihlášení do elektronického bankovnictví k pachateli, aniž by to majitelka účtu věděla. Peníze si pak bez jejího vědomí převedl na svůj účet," popsala mluvčí. Policie po pachateli pátrá. Kromě podvodu se dopustil i neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.
 
zdroj: ČTK