Ve Zlínském kraji usedne do lavic asi 71.800 žáků a studentů

Ve Zlínském kraji usedne v nadcházejícím školním roce do lavic zhruba 47.300 žáků základních škol. Je to asi o sedm stovek více než loni. Naopak studentů středních škol ubude, školní rok jich zahájí asi 24.500, o 1700 méně než loni. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková. 

Do prvních ročníků denního studia středních škol by mělo nastoupit kolem 5700 žáků, loni jich bylo o stovku více. Prvňáčků na základních školách v kraji bude asi 5900, o sto více než loni. 
    
Některé školy se otevřou později než 2. září. Ve Valašských Kloboukách na Zlínsku nestihli stavbaři dokončit rekonstrukci základní školy. Výuka tam začne o týden později. Vedení školy otevře pro děti školní družinu a klub v náhradních prostorách. 
    
"Ačkoli jsme celou dobu usilovali o to, aby školní rok odstartoval ke 2. září, průběh rekonstrukce to v současné době nedovolí," uvedl vedoucí investičního odboru Radek Bařinka. Posun způsobilo výběrové řízení na dodavatele stavby i náročnost celého projektu. "Začátek oprav se tak zpozdil zhruba o dva týdny, které nyní i přes veškerou snahu chybějí," podotkl Bařinka. 
    
Provoz školy bude omezen i po 9. září. "V září budou navazovat práce na exteriéru budov, tedy zateplování a fasáda. Pohyb dětí i návštěvníků školy bude zabezpečen venkovními koridory, aby bylo zamezeno možnosti přístupu k lešení a na staveniště," řekl Bařinka. 
    
Výuka začne o týden později i v Základní škole Vyhlídka ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, která byla v srpnu vytopena. Škola zajistí provoz školní družiny pro žáky prvního stupně od 06:30 do 15:30. Tyto děti budou mít také oběd ve školní jídelně. 
    
Ve Zlínském kraji je 227 základních škol zřizovaných obcemi, čtyři jsou církevní, tři soukromé a 23 škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami zřizuje kraj. Ten zřizuje také 46 středních škol, dalších 14 je jich soukromých, tři církevní a čtyři jsou státní. 
 
zdroj: ČTK