Včelaři na Kroměřížsku si letošek chválí, bylo hodně tmavého medu

Včelaři na Kroměřížsku si letošní rok pochvalují, dobrá byla zejména produkce tmavého lesního medu. Na jaře bylo květového medu málo. Ten druhý, tmavý med v červenci byl nadprůměrný, řekl dnes ČTK předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Bystřici pod Hostýnem Karel Zahradník. Místní včelaři dnes připravili v Bystřici pro veřejnost Medový den. 

Jarní květový med pokryl letošní produkci asi z jedné třetiny, zbytek tvoří med tmavý. Ten je přitom u českých zákazníků podle Zahradníka vyhledávanější. "Oba jsou kvalitativně stejné, vliv má na to i reklama. Například v Americe mají radši jarní květový," poznamenal Zahradník. 
    
Květový med podle jeho slov rychleji krystalizuje, proto se denně mechanicky promíchává a vznikne z něj pastový med. "Lidé tomu nejdřív nedůvěřovali, ale už si na něj zvykli. Nedává se tam žádná chemie, žádné vaření, jen se to míchá. Vznikne z toho pasta, která má stejnou chuť jako jiný med, lépe se třeba maže na chleba," řekl včelař. 
    
Cena medu zůstala na zhruba stejné úrovni jako loni, za kilo světlého medu se platí průměrně 130 korun, tmavý stojí 150 až 160 korun. 
    
Bystřická organizace sdružuje asi 160 včelařů. Také ona stejně jako jiné ve Zlínském kraji pociťuje větší zájem lidí o včelařství. "Lidé se k tomu vracejí, přirozeně se obnovuje členská základna. Přibylo i začínajících včelařů, v tom pomáhají dotace kraje," uvedl Zahradník. 
    
Důležitou základnou jsou podle jeho slov i včelařské kroužky pro děti. "Většinou je to tak, že si k tomu lidi čichnou v dětském věku, pak pokračuje jen asi deset procent mladých. Většina se rozuteče na školy, zakládá rodiny, řeší existenci a až později, když má více času, se k tomu vrátí," uvedl Zahradník. Průměrný věk včelaře v jeho organizaci je 60 let. 
    
Své poznatky dnes včelaři předávali lidem na Medovém dni. Lidé si také mohli koupit různé druhy medu, kosmetické výrobky z medu, vyzkoušet si odlévání svíček či zdobení perníčků. Nechyběla ani ochutnávka medových likérů a medoviny. Akce se konala již 11. rokem.
 
zdroj: ČTK