V soutěži Stavba roku Zlínského kraje uspěl Baťův institut

Grand Prix architekta Pavla Nováka v soutěži o nejhodnotnější stavební dílo ve Zlínském kraji v loňském roce získal 14/15 Baťův institut ve Zlíně. Sídlí v něm nově krajská galerie, krajská knihovna a Muzeum jihovýchodní Moravy. Institut vznikl obnovou továrních budov 14 a 15 v bývalém baťovském průmyslovém areálu v centru města, projekt si vyžádal přes 900 milionů korun.

Výsledky dvanáctého ročníku soutěže Stavba roku Zlínského kraje ve všech sedmi kategoriích dnes novinářům oznámila předsedkyně poroty a hlavní architektka Zlína Dagmar Nová. Do soutěže bylo přihlášeno 55 staveb, loni jich bylo o čtyři méně.
 
Grand Prix architekta Pavla Nováka, která nese jméno zesnulého hlavního architekta města Zlína, jenž byl při zakládání soutěže, byla v historii soutěže udělena teprve podruhé. V roce 2006 ji získalo zlínské Podnikatelské a inovační centrum, které také sídlí v baťovském areálu.
 
Na Baťově institutu porota ocenila jednak jeho stavební provedení a také celý proces od mezinárodní architektonické soutěže až po samotnou realizaci. Stavba je podle Nové důležitá i tím, jak přispěla k oživení východní části bývalého továrního areálu.
 
Institut získal také cenu v kategorii staveb občanské vybavenosti, do této kategorie se přihlásilo nejvíce staveb, bylo jich 13. V kategorii domů pro bydlení získal hlavní cenu polyfunkční dům v Uherském Hradišti, mezi rodinnými domy porotu zaujal dům ve zlínské části Prštné. Mezi průmyslovými a zemědělskými stavbami bodoval výrobní komplex firmy Mitas v Otrokovicích, nejvíce ceněnou stavbou v kategorii dopravních, inženýrských a ekologických staveb byla rekonstrukce silnice I/49 mezi Otrokovicemi a Malenovicemi. V kategorii rozvojových programů obcí a měst uspěla revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně, v sekci staveb realizovaných mimo kraj, které navrhli či postavili architekti a stavbaři z regionu, porota zvolila lovecký areál Radějov Pusté.
 
Cenu hejtmana Stanislava Mišáka získala rekonstrukce a rozšíření úpravny vody v Kroměříži, cenu novinářů dostala firemní školka v Otrokovicích postavená z modulárních kontejnerů.
 
Počet přihlášených staveb v letošním ročníku porotu potěšil. "Staveb neubývá, přestože se již několik let mluví o krizi ve stavebnictví. Stavby jsou nesmírně rozmanité, od drobných rodinných domů po velké výrobní komplexy," podotkla Nová. Podle jejích slov byly letos všechny přihlášené stavby velmi dobře provedené, stavbaři prý také dokážou stále lépe pracovat s drahými materiály či náročnými technologiemi.
 
zdroj: ČTK