V Kroměříži se konal Jablečný den

Připomenutí si ovocnářské historie města Kroměříž nebo jen příjemně strávený den s rodinou. Takový cíl si vytyčila akce s názvem Jablečný den, která se v sobotu konala na Velkém náměstí.

Město, které bylo organizátorem, spolupracovalo na pořádání s Kulturním domem, místní Základní uměleckou školou a mnoha dalšími organizacemi. Velký kus práce odvedli také žáci základní školy, kteří sesbírali celou tunu jablek, která se použila na výzdobu kašny a na tvorbu moštu.

Tuto nádhernou výzdobu si vzali na starost zaměstnanci zámku. V kašně plavala jablka, kamenná socha ve středu byla obklopena zelenoucími větvemi.

„Chtěli bychom lidem připomenout, že v Kroměříži byla dřív štěpnice. Měli ji zde arcibiskupové – majitelé panství. Každý, kdo přinesl novou odrůdu, musel ji na štěpnici zasadit, ale mohl si samozřejmě také vzít štěp, který chtěl,“ připomenul historii současný místostarosta Pavel Motyčka, který měl nad celou akcí záštitu.

Kromě několika stánků, ve kterých příchozí nalezli nejrůznější výrobky z jablek, zde byl i prostor pro hraní. Tvořivé dílničky pro děti nejrůznějšího věku, spojené s výrobky z jablek, přilákaly nejednoho malého šikulu.

„Já jsem rád, jak celá akce proběhla. Nebylo to nic monstrózního, naopak se tam utvořila taková komunita a to mám rád. Myslím, že by se to mohlo stát i inspirací pro adventní trhy,“ zhodnotil průběh Motyčka.