Uherský Brod loni hospodařil s přebytkem 36,5 milionu korun

Uherský Brod loni hospodařil s přebytkem 36,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Vrána (Nezávislí za rozvoj města). Příjmy včetně čerpání úvěru na investiční akce činily necelých 361 a výdaje po započtení splátek dřívějších půjček zhruba 324,5 milionu korun. 

"Hospodaření za loňský rok bylo velice dobré. Daňové i nedaňové výnosy, případně dotace, které přicházely, byly vyšší, než jsme očekávali. Naproti tomu kapitálové výdaje byly nižší, než se plánovalo, protože některé stavby se nerozběhly a jsou posunuty. Každý odbor navíc ušetřil na provozních výdajích," poznamenal Vrána.
    
Schválený rozpočet počítal včetně splátek úvěrů se schodkem 18,4 milionu korun. Město tak oproti němu hospodařilo lépe o necelých 55 milionů korun. Vyčerpalo ale dalších asi 27 milionů z úvěru schváleného v roce 2008 na dofinancování investic podpořených z dotací. Podle Vrány ale už byla část těchto peněz díky obdrženým dotacím splacena. 
    
Na konci loňského roku měla radnice z 250 milionů vysokého zmíněného úvěrového rámce vyčerpáno přes 230 milionů Kč. Dalších 11 milionů činil zbývající dluh města na dvou dalších bankovních úvěrech. 
    
Radnice loni měla ve schváleném rozpočtu investice za 56 milionů. Nakonec proinvestovala přes 79 milionů Kč. Peníze šly na zateplení městských budov, na stavbu cyklostezky, která napojila část města Újezdec na cyklostezku z Uherského Brodu do obce Šumice, či na výkupy pozemků na druhou etapu dopravního terminálu. 
    
Na letošní rok má Uherský Brod schválený rozpočet s příjmy 281,6 milionu a s výdaji za 305,1 milionu korun. Dalších 1,1 milionu Kč půjde na splátky úvěru. Schodek ve výši 24,6 milionu korun chce radnice pokrýt prostředky z termínovaného vkladu a ze zůstatků na běžném účtu z minulých let. Na konci loňského roku zde město mělo téměř 102 milionů. 
    
Na investice radnice původně vyčlenila 68,5 milionu korun. Díky dotacím ale budou výrazně vyšší. Největší letošní akce je druhá etapa stavby dopravního terminálu, která přijde asi na 70 milionů Kč. Podle Vrány se i letošní rozpočet zatím oproti schválenému vyvíjí lépe, město například registruje o 1,5 milionu vyšší daňové příjmy a také nižší provozní výdaje. 
 
zdroj: ČTK