U. Hradištěm putoval mamut, bude ozdobou archeologické výstavy

Muzejníci dnes dopoledne centrem Uherského Hradiště stěhovali figurínu mamuta v životní velikosti. Slovácké muzeum ji převáželo z konzervátorského oddělení v Hradební ulici do hlavní budovy muzea ve Smetanových sadech. Mamut bude součástí výstavy To nejlepší z archeologie - 100 let objevů a výzkumů na Uherskohradišťsku, která bude zahájena 21. listopadu.

Pracovníci muzea figurínu mamuta vyráběli od května do září. "Nejdříve se musela vyrobit kostra. Mamut má kolem 2,5 metru na délku a asi 2,5 metru na výšku. Byli jsme omezeni výškou pergoly, pod kterou jsme mamuta vyráběli, ale hlavně tím, abychom prošli dveřmi a dostali se do sálu. Kdybychom mamuta budovali tam, zablokovali bychom zhruba na čtvrt roku všechny výstavy," řekla ČTK Dana Menoušková z archeologického oddělení muzea. 
    
Figurína podle ní odpovídá asi patnáctiletému mamutovi. "Ti byli nejčastěji loveni, což je doložené archeologickými nálezy. Je to kvůli tomu, že již měli velikost dospělého samce, tedy kolem 2,5 metru, ale byli zároveň ještě velmi nezkušení, takže se relativně snadno nechali ulovit. Byli to takoví mamutí puberťáci," doplnila s úsměvem Menoušková. Pracovníci muzea s převozem čekali, než bude v sále dokončen model velkomoravské kaple. 
    
Nechtěli totiž, aby se na mamuta prášilo. Po dokončení modelu vyhlíželi vhodné počasí, aby figurína při převozu nezmokla. Dnešní slunečné dopoledne jim přálo, a tak byl převoz, u kterého asistovali i městští policisté, bez komplikací. Za mamutem nyní bude v hlavním sále muzea vytvořen dioramatický obraz krajiny, poblíž bude postavena paleolitická chýše a také vitríny, kam pracovníci muzea umístí nálezy. 
    
Muzeum na výstavě představí to nejdůležitější z archeologie regionu Uherskohradišťska formou sedmi zastavení. "Mezi nejdůležitější patří právě doba lovců mamutů, kde máme doloženo osídlení v části Uherského Hradiště Jarošov, a také období příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu," uvedla Menoušková. Expozice podle ní zahrnuje období začínající před asi 35.000 lety a končící zhruba 15. stoletím našeho letopočtu. 
    
Lidem přiblíží dobový život včetně obřadů. "Z raritních exponátů tam budeme mít původní mamutí sušené maso nebo mamutí srst s parazity starými 35.000 let. Budou tam kamenné artefakty lovců mamutů i řada pokladů z dalších období, třeba nástroje, zbraně a šperky. Vystaveny budou i středověké dětské hračky, nádoby, hrací kostky, normované raménko vah a závažíčko, ale také cenné velkomoravské nálezy," uzavřela Menoušková. 
 
zdroj: ČTK