Slovácké slavnosti přinesou krásu krojů, ale i omezení v dopravě

Uherské Hradiště se připravuje na 12. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek. Akce o víkendu 13. a 14. září tradičně nabídne ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidových písní a tance. Největší přehlídky lidové kultury Slovácka se zúčastní kolem 5000 krojovaných lidí z více než stovky měst a obcí z širokého okolí, které jako každý rok zaplaví zhruba 60.000 návštěvníků.

"Nehoníme se ale za rekordy. Jde nám o to, abychom uspokojili návštěvníka. Udržet servis po dva dny pro takové množství lidí je náročné, ale máme tady zkušené týmy, které se o to postarají," řekl dnes novinářům starosta Květoslav Tichavský (ODS). Podle něj jsou slavnosti největší akcí tohoto typu v zemi, prezentací folkloru, lidové kultury, řemesel, zpěvu i tance.
 
Akce letos začne už v pátek 12. září ve 20:00 slavnostním zahájením na Masarykově náměstí. Dříve bylo ve Slováckém divadle jen pro hosty, letos bude veřejně přístupné. V sobotu od 09:00 vyrazí jako každý rok slavnostní průvod krojovaných z mařatických vinných sklepů na náměstí, letos nazvaný "Pro úrodu do Hradišťa". Organizátoři podle ředitele uherskohradišťského Klubu kultury Antonína Macha připravili pro slavnosti tradičně pestrý program.
 
"Každý ročník představuje řadu nových vystoupení a účinkujících, mezi nimiž si vyberou lidé každého věku. Pro okolní města a obce jsou slavnosti naopak vítanou platformou, jak o sobě dát vědět a předvést zde v tom nejlepším světle všechno, co umějí. Mozaika slováckého folkloru je velmi bohatá a my chceme, aby si v oněch dvou dnech v Uherském Hradišti vybral každý, ať už je příznivcem cimbálovky, dechovky nebo třeba sboru," uvedl Mach.
 
Návštěvníci si mohou vybrat z prezentací jednotlivých mikroregionů a ochutnat rozmanité druhy burčáku i vína. Pro nedočkavé bude už v pátek od 16:00 připraven vinný stan na Masarykově náměstí. Sobotní program začne od 08:00 na řadě míst města. Připravena bude i tradiční Slovácká jídelna, jarmark nebo atrakce pro děti. V neděli vyroste zejména k potěše dětí ve Smetanových sadech středověké městečko se šermíři, pohádkou i dobovou hudbou. Připraveno je také oblíbené Putování Vinohradskou ulicí.
 
Program potrvá až do večerních nedělních hodin, kompletní přehled lze nalézt na webu www.slavnostivinauh.cz. Všechny pořady jsou zdarma. Při slavnostech vína budou návštěvníci Uherského Hradiště moci bezplatně navštívit 24 městských památek, k nimž se přidá i Památník Velké Moravy v sousedním Starém Městě. Otevřena bude i bývalá věznice. Lidé však musejí počítat s omezeními v dopravě.
 
Po dobu průchodu průvodu bude od 09:00 do 12:00 omezen provoz v Sokolovské, Všehrdově a Hradební ulici i na Palackého náměstí. Celý víkend budou pro automobily uzavřeny Poštovní, Nádražní a Vinohradská ulice a Masarykovo náměstí. Policie upozorňuje návštěvníky, aby parkovali jen na vyhrazených místech. Na záchytných parkovištích ČD Jih, ČD Sever, Velehradská a Na Stavidle přijde parkování na celý den na 20 Kč.
 
zdroj: ČTK