Slovácké muzeum otevřelo výstavu děl manželů Vaculkových

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu děl manželů Vaculkových, kteří patří mezi nejvýznamnější umělce regionu. Expozice nazvaná Vaculkovi / umění čistého srdce zahrnuje na 150 artefaktů, které dokumentují osobitost autorského páru. Vaculka by letos stejně jako Slovácké muzeum oslavil sté narozeniny.

"Uspořádání společné výstavy Vaculkových ve Slováckém muzeu je symbolické. V muzeu se totiž seznámili a souvisejí s ním i jejich počáteční výstavní aktivity," řekla ČTK kurátorka výstavy Milada Frolcová. V prvním patře galerie muzea návštěvníci uvidí práce na témata, která byla manželům společná. Jde například o folklor, hudbu či biblická témata.
 
Od Idy Vaculkové je vystavena keramika a několik obrazů. Zájem Vladislava Vaculky zasahoval snad do všech výtvarných oborů. Galerie tak ukazuje jeho malby, sochy, šperky, gobelíny i grafiku. "Ida Vaculková povýšila keramiku z užitného na velké umění. Všestranný umělec Vladislav Vaculka se zase neustále snažil vyvíjet a svou tvorbou ovlivnil i své následovníky," uvedla Frolcová.
 
Jedním z Vaculkových žáků je velehradský sochař Otmar Oliva, který vytvořil pamětní desku věnovanou památce obou manželů. Její slavnostní odhalení na domě ve Františkánské ulici číslo popisné 172 v Uherském Hradišti, kde umělci prožili velkou část svého života, předcházelo dnešní vernisáži.
 
Vaculkovi byli známí tím, že protestovali proti komunistickému režimu, za což byli perzekvováni. U vyznavačů socialistického realismu upadli v nemilost i díky tomu, že dokázali moderní formou výtvarně zhodnotit tradiční lidovou kulturu Slovácka. Jejich tvorba byla proto cenzurována a zamlčována, takže se o ní paradoxně vědělo více v zahraničí než doma.
 
Manželé přesto spoluvytvářeli kulturní život Uherského Hradiště. Do jejich ateliéru docházela řada osobností včetně například spisovatelů Milana Kundery, Milana Uhdeho a Ludvíka Vaculíka.
 
Expozice potrvá do 11. ledna příštího roku.
 
zdroj: ČTK