Sklárny v Květné uvažují o rozšíření výroby o automatickou linku

Sklárny v Květné na Uherskohradišťsku, které jsou od loňského roku součástí společnosti Crystalite Bohemia, uvažují o rozšíření výroby. Během tří let by zde mohla být nová automatická linka na výrobu sklenic. Nový provoz by znamenal vytvoření asi 100 pracovních míst, řekl ČTK ředitel skláren Marek Mikláš. Sklárny podle něj reagují na zvýšený zájem zákazníků o tento druh skla. 

Automatická výroba Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou totiž podle Mikláše nedokáže svou kapacitou všechny objednávky včas uspokojit. "Čekací doba je někdy i šest či sedm měsíců, což zákazníci už těžko snášejí. Přitom zájem o toto sklo vzrostl v poslední době například v Rusku o 100 procent," uvedl Mikláš. Nová automatická linka by neznamenala konec ruční výroby skla, kterou jsou skláři v Květné známí již 220 let. 
    
"Měli bychom tu ruční i automatickou výrobu. Investice do nové linky by si vyžádala minimálně 40 milionů korun," uvedl Mikláš. Sklárny v Květné nyní zaměstnávají 180 lidí, z toho je asi 30 sklářů. Jejich průměrný věk je kolem 40 let. V budoucnu tak firma bude řešit problém generační obměny. "Uvědomujeme si, že nám skláři stárnou a noví ze škol nevycházejí. Ruční výrobu omezovat nechceme. Asi nám nezbude, než nějaké lidi rekvalifikovat," doplnil ředitel. 
    
Nová automatická linka by ve sklárnách mohla začít pracovat až za několik let. V Květné se ale i letos chystají investice, byť nepřesáhnou deset milionů korun. Sklárny chtějí rekonstruovat mycí linky v leptárně, oprava čeká i pec a dokončena by měla být také renovace fasády na budovách v areálu. Jejich větší část byla opravena loni, kdy sklárny dokončily i novou skladovací halu, novou linku v leptárně i zabezpečení pece. Tyto investice si podle Mikláše vyžádaly 18 milionů korun. 
    
Sklárny v Květné loni oproti roku 2012 zvýšily obrat o 20 milionů na 120 milionů korun. Letos by chtěly dosáhnout podobného výsledku. Sklárny si letos připomínají 220 let od svého založení. "Jsme nejstarší fungující ruční sklárnou v České republice i na Slovensku. Jako jedna z mála firem v tuzemsku sklárna přežila všechny režimy i krize," připomněl Mikláš. Oslavy výročí se uskuteční 1. března při dni otevřených dveří. Návštěvníci si budou moci mimo jiné prohlédnout ruční výrobu i zdobení skla. 
    
Sklárny v části obce Strání Květná byly dříve závodem firmy Crystalex Nový Bor, která se ale v roce 2002 rozhodla provoz uzavřít. Koupila je společnost Moravské sklárny Květná, ve které měli hlavní podíl odboráři. Sklárny po půl roce odstávky s polovinou oproti někdejším 500 zaměstnanců obnovily provoz a hledaly investora. V roce 2004 je koupila firma Synex a v lednu 2011 pak nynější majitel. Sklárny nyní dodávají asi do 60 zemí. 
 
zdroj: ČTK