Rotundu v Květné zahradě zkrášlí výstava stoletých kamélií

Rotundu v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí příští týden půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů. 

"Letošní výstava kamélií se vzhledem k probíhající památkové obnově zahrady koná v Rotundě - zahradním pavilonu Květné zahrady. Návštěvníci budou mít možnost nejen obdivovat keře a stromy kvetoucích kamélií - královen plesové sezony, ale mohou se seznámit i s průběhem projektu Národního centra zahradní kultury (NCZK)," řekla dnes ČTK mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. 
    
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 27. února v 15:00. Expozice bude otevřena denně od 10:00 do 16:00 až do 30. března. Vstup na výstavu kamélií i do Květné zahrady je zdarma. Návštěvníci si budou moci zakoupit mladé rostliny kamélií s návodem k jejich pěstování. O víkendech 8. a 9. a 29. a 30. března se uskuteční i komentované prohlídky o kaméliích i o rotundě. Pro nevidomé budou na výstavě připravené modely kamínkových mozaik a štukové výzdoby. 
    
Kamélie byly v minulosti na českém území pěstovány především na šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety. Kamélie je dlouhověká a u nás rozkvétá každou zimu. Aby však kvetla, potřebuje vhodné podmínky a citlivou péči. 
    
Výstava se dříve konala v historickém Studeném skleníku zahrady, který je nyní opravován. Projekt NCZK, který 337 miliony Kč podporují evropské fondy, byl zahájen v roce 2010. Je zaměřen především na obnovu vybraných částí zámeckého areálu. Hlavní část prací se týká právě Květné zahrady, kde bude například obnoven Králičí kopec, Ptačí voliéra i Holandská a Pomerančová zahrada. Obnovená Květná zahrady bude otevřena v září. 
 
zdroj: ČTK