Podle svědků nebyla tragická rallye v Lopeníku dost označená

Výslechem svědků dnes pokračoval v Uherském Hradišti soud s třiadvacetiletým Petrem Pláškem, který působil jako traťový komisař při předloňské tragické rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Zemřely při ní čtyři dívky. Plášek podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz. Plášek je obžalován z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, hrozí mu až šest let vězení. Svou vinu však odmítá, poukazuje na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. To tvrdili i příbuzní obětí. Pořadatelé však uvedli, že lokalita označená byla.

U soudu dnes vypovídala také příbuzná zemřelých dívek, která lokalitou projížděla před zahájení rallye. Podle ní nebylo značení dostatečné. "Neviděla jsem velké cedule, že někde nesmím stát nebo někam jet. Pokud bylo někde něco na stromech, tak jsem si toho nevšimla," uvedla.
 
Vypovídal také jednadvacetiletý mladík, který byl traťovým komisařem. První školení v Uherském Brodě bylo podle něj obsáhlé, pořadatelé promítali prezentace a komisaři se seznamovali s různými situacemi. Při setkání komisařů v den rallye se dozvěděli své místo na trati a rozdělovaly se poslední pokyny. "Tam už žádné prezentace nebyly, jen se povídalo. Ale přišel jsem o něco později," uvedl svědek.
 
Velitel dobrovolných hasičů v Březové uvedl, že hasiči, kteří na rallye vypomáhali, předchozí zkušenost s rallye neměli. Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikovaní na to, aby závod zvládli. Pořadatelé mu prý slíbili, že na trati budou lidé, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. Podle starosty navíc nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat. To u soudu řekli i někteří další svědkové.
 
Plášek dnes novinářům zopakoval, že se necítí vinen. Školení v Březové podle něj nebylo dostatečné. "Nemělo to žádnou vážnost. Dnes bych to nepodepsal a šel s holkama domů," uvedl.
 
Podle hlavního pořadatele Petra Bujáčka by se ale tragédie nestala, kdyby Plášek dívky ze zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil.
 
Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Podle policie pořadatel nepochybil. Obviněn nebyl ani řidič, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, který ho řidiči pronajal, 'naprosto v pořádku'.
 
Soud začal případ projednávat v únoru, bude pokračovat hlavním líčením 22. září, kdy by se měly přehrávat videozáběry z rallye, soud zřejmě vyslechne další svědky a znalce z oboru dopravy.
 
zdroj: ČTK