Nebe nad Kroměříží bude patřit motorovým leteckým akrobatům

Nebe nad Kroměříží bude od 18. do 20. července patřit leteckým akrobatům. Místní aeroklub na kroměřížském letišti poprvé pořádá pohár v motorové letecké akrobacii. Diváci uvidí mnohdy neuvěřitelné letecké kousky, řekl dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. 

"Měl by to být zážitek nejen pro účastníky a fandy tohoto sportu, ale také pro širokou veřejnost. V České republice máme kvalitní letce a několik z nich má titul mistrů světa. I do Kroměříže jsme pozvali některé z nejlepších akrobatů. Program zahrnuje leteckou akrobatickou část, ale k vidění toho bude hodně i na zemi, například přehlídka letecké techniky," uvedl předseda aeroklubu Jan Zona. 
    
Akce začne už ve čtvrtek 17. července, kdy přiletí účastníci soutěže a absolvují tréninky. Samotná soutěž začne o den později a vyvrcholí vyhlášením výsledků v neděli. Na stejný den pořadatelé připravili pro návštěvníky soutěže i lákadlo v podobě exhibičních letů. Akrobati se utkají ve třech kategoriích podle mezinárodních a národních regulí. 
    
Závodníci létají zadanou sestavu v akrobatickém boxu, tedy v prostorové krychli o rozměrech jeden kilometr krát jeden kilometr krát jeden kilometr a hodnotí je pět rozhodčích. Každý prvek, který tvoří danou sestavu, se hodnotí zvlášť. Hodnotí se také rozvržení celé sestavy v prostoru. Systém hodnocení je podobný jako při krasobruslení. Bodové hodnoty jednotlivých sestav se sčítají a závodník s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem. 
    
Sestavy musí být nejméně tři. První je povinná a je známa závodníkům dopředu, druhou, volnou, si navrhují sami. Nakonec se létají sestavy tajné, které připravuje ředitelství závodu a závodníci se je dozvědí jen hodiny před samotným letem. "Tyto sestavy se nemohou trénovat, letí je tedy bez přípravy naostro," uvedl Zrna. 
    
Akrobatický box bude podle něj umístěn nad letištěm a nebude zasahovat do obydlených oblastí. "Soutěž v motorové letecké akrobacii je dynamická a divácky atraktivní. Jednotliví soutěžící jsou zkušení piloti a musí absolvovat náročný výcvik a přezkoušení. Letecká akrobacie je bezpečný sport a na bezpečnost závodníků i diváků je kladen mimořádný důraz," řekl Zona s tím, že letos jde o jedinou podobnou soutěž pořádanou na Moravě. 
 
zdroj: ČTK