Nadčasový interiér - jak jej vytvořit?

Zařizujete nebo rekonstruujete byt či dům a chcete, aby byl moderní i za několik let, a zároveň se v něm příjemně bydlelo? Pak vsaďte na takové prvky v interiéru, které jsou nadčasové a nepodléhají aktuálním trendům. Promyšlená rekonstrukce či vybavení se vyplatí i jako investice do budoucna.

Otevřenost prostoru

Dispozice a uspořádání samotného prostoru hraje v nadčasovosti interiéru velkou roli. Otevřené bydlení poskytuje volný přechod mezi různými místnostmi, a zároveň umožňuje jednotný přístup k designu interiéru. Klasické je otevření prostoru mezi kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem. Ale propojit lze například i ložnici s moderně řešenou koupelnou. Pro vytvoření plynulého vztahu mezi jednotlivými zónami – původními místnostmi, je vhodné sladit podlahy, barevná schéma, motivy nebo styl osvětlení mezi jednotlivými prostory.

Jednoduchost materiálů i povrchů

„Nejdůležitějšími prvky nadčasového bydlení jsou použité materiály a povrchy. Nejlépe fungují přírodní materiály, které zůstávají atraktivní i z dlouhodobého hlediska, na rozdíl od aktuálních „umělých“ trendy materiálů. I s použitím přírodních materiálů může být interiér velmi moderní, patří sem totiž kromě dřeva či kamene i kov, beton nebo sklo,“ říká Jiří Bonk ze stavební firmy Wirtuuu. Nabízí se také využití industriálních prvků, které nepodléhají době, a naopak najdou své využití i v nejmodernějších interiérech.

Nadčasovost interiéru dodá také jednoduchost a střídmost. Určitě se nevyplatí podléhat aktuálním bytovým trendů zdobných či složitých tvarů nebo dekorů, které se rychle okoukají a omrzí.

Není bílá jako bílá

Bílé stěny a stropy vytvářejí kontinuitu nejen v otevřených prostorech, ale propojují i jednotlivé místnosti, a zároveň dávají prostor pro další úpravy interiéru i hru s doplňky. Jenže není bílá jako bílá, existuje několik variant bílé barvy, například zářivě sněžná bílá nebo naopak teplejší odstíny bílé – krémová nebo lehce našedlá. Proto je důležité vybrat takovou, která nejlépe vyhovuje stylu interiéru a atmosféře, kterou chcete doma vytvořit.

„Studené bílé barvy jsou ideální pro neutralizaci jasného světla v prostorech bohatých na přirozené denní světlo. Jsou oblíbenou volbou moderních minimalistických stylů. Teplé bílé barvy se naopak hodí, v případě, kdy chceme, aby místnost působila útulněji nebo měla více přírodních textur,“ říká Kamil Dunaj z developerské společnosti Getberg.

Střídmost barev doplní kontrastní dekorace

Nepohyblivé části interiéru, jako jsou stěny, podlahy, dlažba, obklady, ale například i nábytek, kuchyňská linka a podobně, je vhodné volit v neutrálních a jednodušších barvách, i materiálových kombinacích. Větší barevnost nebo kontrasty pak interiéru dodají doplňky a dekorace, které se dají snadno vyměnit a nevyžadují nákladné zásahy či úpravy interiéru. Vždy bude jednodušší vyměnit růžové polštáře v obývacím pokoji nebo tyrkysové ručníky v koupelně, než měnit celou pohovku, malovat nebo vysekávat obklady.

„Svou roli zde hrají také zrcadla, která mohou odrážet oblíbený obraz i na protilehlou stěnu, nebo světlo z lampy, které prosvětlí větší část místnosti. Vsadit můžete na velkoformátová zrcadla, která opticky zvětší i prosvětlí byt, ale jejich případná výměna je poměrně nákladná, a ne vždy snadno proveditelná, pokud se například rozbijí. Alternativu pak nabízejí závěsná zrcadla, u kterých můžete měnit tvar i velikost poměrně snadno, pokud se okoukají,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Vestavěné prvky a kompaktnost prostoru

Vestavěné skříně nebo zabudovaná technika jsou dalším z bodů, který udržuje nadčasovost interiéru. Různé kusy nábytku v různých materiálech či barvách po čase také omrzí a jejich výměna není snadná. Nadčasovost interiéru tak dává i promyšlenost jednotného klíčového vybavení. Kromě vestavěných skříní v ložnici, chodbě či obývacím pokoji, které mohou ladit například s navazující kuchyňskou linkou, je dobré přihlédnout i k využité technice. Celistvost a barevnost interiéru nemusíte rozbíjet například nevzhlednými reprobednami, řešení nabízí například neviditelné vestavěné repráčky Origin Acoustics, které jsou očím schované, ale nabízí velkorysý hudební zážitek. Využití pak najdou i v ovládání hlasem a propojení s chytrou domácností.