Muži hrozí za sdílení kopií filmů na webu až pět let

Policie stíhá třicetiletého muže z Uherskohradišťska kvůli sdílení nelegálně vytvořených kopií filmů na internetu. Obviněný zřejmě už od roku 2009 ukládal filmy na filehostingové servery, jejichž návštěvníci si je mohli volně stahovat. Pokud bude uznán vinným, hrozí muži až pět let vězení, řekl dnes ČTK mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Muž si podle něj ukládáním filmů na serverech zajišťoval rychlejší stahování, ale také mohl získaný kredit proměnit na reálné peníze. Trestní oznámení podala Česká protipirátská unie. Obviněný netušil nic do okamžiku, kdy u něj zazvonili policisté s povolením k domovní prohlídce. Podle Mergentala našli tři počítače s nelegálním softwarem.
 
"Při vyšetřování vyšlo najevo, že třicetiletý muž za necelých pět let uložil na tři filehostingové servery celkem 3385 souborů, z nichž se podařilo identifikovat 453 autorsky chráněných děl. Poškozené společnosti zastupující autory vyčíslily způsobenou škodu na více než milion korun," uvedl policejní mluvčí. Škodu za dalších 80.000 Kč muž podle něj způsobil výrobci softwaru.
 
Kriminalisté muže obvinili z porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Pokud bude uznán vinným, zřejmě bude muset nahradit i více než milionovou škodu. Ve Zlínském kraji se případ podobného rozsahu objevil před dvěma lety.
 
Zlínský okresní soud tehdy muži ze Slavičína uložil trest jeden a půl roku vězení podmíněně odložený na tři roky. Podle obžaloby muž jako moderátor internetového fóra na něj bez oprávnění umisťoval odkazy na filmy a seriály. Podle policie dal na internet 2066 audiovizuálních děl. Česká protipirátská unie vyčíslila škodu na 80 milionů, soud jí ale odkázal na občanskoprávní řízení.
 
zdroj: ČTK