Majitelé historických vozů podnikli první pouť na Svatý Hostýn

Majitelé a fanoušci historických vozidel dnes podnikli historicky první pouť na Svatý Hostýn na Kroměřížsku. Na jednom z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě se sjelo asi osm desítek automobilů a motocyklů. Jsou z celé Moravy, od Ostravy po Znojmo, řekl dnes ČTK pořadatel Vladimír Šimek.

Různých srazů veteránů v Čechách je podle něho spousta, pro některé majitele vozů jsou však tyto akce nedostupné kvůli vzdálenosti či z finančních důvodů.
 
"Proto jsme se rozhodli uspořádat akci na Moravě, a to přímo na významném poutním místě. Chceme založit tradici, již máme s Maticí svatohostýnskou domluvený termín na příští rok," podotkl Šimek.
 
Účastníkům prvního srazu dnes přálo počasí, na Hostýně svítilo slunce. Majitelé vystavili své vozy přímo na parkovišti a louce vedle baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Několik jich přijelo v dobových kostýmech či v původních kožených oblecích.
 
K nejstarším kusům patřil elektromobil Dora z roku 1906, lidé mohli obdivovat také Citroen C5 z roku 1922. Z motocyklů budil pozornost například Indian Scout 750 z roku 1928 či Jawa 175 z roku 1936, nechyběl ani starý Harley Davidson.
 
Na Svatém Hostýně se každoročně koná několik desítek poutí, kromě konfesních poutí zde mají své místo i poutě profesní. Potkávají se zde například hasiči, učitelé, lékaři či podnikatelé a živnostníci. Svou pouť zde mají i zájmové organizace, jako jsou včelaři a myslivci, ale také třeba zrakově postižení, děti a političtí vězňové. Svatý Hostýn je nejnavštěvovanějším poutním místem v republice. Každý rok tam přijede kolem 350.000 lidí.
 
zdroj: ČTK