Lidé na Zlínsku a Slovácku zvolí senátora mezi Kunčarem a Lukášem

Lidé na Zlínsku a Uherskohradišťsku začnou dnes od 14:00 vybírat senátora, který v obvodě 80 nahradí Tomia Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem. Voliči mohou hlasovat až do 22:00. Vybírat budou ze dvou kandidátů, kteří postoupili z prvního kola. Senátorem se stane lidovecký starosta Patrik Kunčar nebo bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS). Druhé kolo voleb pokračuje v sobotu.

Kunčar získal v prvním kole, které se konalo minulý týden, 23,36 procenta, tedy 5363 hlasů. Druhý Lukáš obdržel 16,52 procenta, tedy 3792 hlasů. Oba kandidáti si ale uvědomují, že ve druhém kole budou stát na stejné startovní čáře. Potřebují, aby je jejich voliči přišli podpořit znovu, a také chtějí zlákat voliče kandidátů, kteří neuspěli. Volební účast v prvním kole činila 23,33 procent a byla dosud nejnižší v prvním kole v historii obvodu 80.
 
Ve druhém kole zájem voličů navíc ještě nejméně o třetinu klesá. Přesto účast až na rok 2006, kdy byla 15,26 procenta, vždy přesáhla 20 procent. S podobným zájmem ale nyní zřejmě počítat nelze. Kandidáty jiných stran podpořilo asi 13.800 lidí, všichni ale ke druhému kolu nepřijdou. Kunčar nebo Lukáš nebudou zvoleni na obvyklých šest let, ale pouze dokončí Okamurův mandát, který vyprší na podzim roku 2018.
 
zdroj: ČTK