Letní Floria poprvé v Kroměříži nabídla lilie i kaktusy

Na kroměřížském výstavišti dnes skončila tradiční zahrádkářská výstava Floria Léto 2013. Výstavy Floria se loni na podzim přestěhovaly z areálu v obci Věžky, který již byl nevyhovující, na nové výstaviště v Kroměříži. Letní výstava se tak poprvé konala v nových prostorách. Zúčastnilo se jí 214 vystavovatelů, předních zahradníků z celé republiky, řekla dnes ČTK mediální zástupkyně výstaviště Hana Matulová.

Floria v nových prostorách trhá návštěvnické rekordy. Jarní etapa přivítala rekordních 52.200 návštěvníků. Počet lidí, kteří prošli branami letní výstavy od 3. srpna, ještě není znám. Podle Matulové se návštěvnost odvíjela hodně od počasí. "Vzhledem k extrémním vedrům byla do pátku nižší a kulminovala v posledních třech dnech výstavy, kdy došlo k ochlazení a počasí na Moravě dosahovalo obvyklých letních teplot," uvedla.
 
Výstava letos patřila především liliím a gladiolám. "Návštěvníci je obdivovali v dekorativních aranžmá a současně získávali cenné rady, jak je pěstovat," podotkla Matulová. Poprvé se na výstavě představili také kaktusáři v jedné z krytých hal.
 
Návštěvníci letní Florie na ní našli vše pro okrasnou i užitkovou zahradu od stromků přes cibuloviny, zeleninu až po zahradní nářadí a ostatní vybavení. Na rozdíl od starého areálu ve Věžkách zvládli vystavovatelé i extrémní vedra. Zastřešení poskytlo podle Matulové potřebný stín i možnost pravidelného zavlažování. Od pátku zpestřila Florii výstava drobných hospodářských zvířat, zakončená volbou Králíka Moravy.
 
Floria se konala 37. rokem, od 10. do 13. října se uskuteční její podzimní část. Bude patřit především ovocným a okrasným stromům, také jiřinám a chryzantémám. "Její významnou součástí se stane druhý ročník Výstavy Bonsai. Loni tady byly bonsaje k vidění poprvé a vzhledem k velkému zájmu návštěvníků se stanou součástí podzimní Florie také do budoucna," podotkla Matulová.
 
O měsíc dříve se na výstavišti poprvé uskuteční výstava na téma úsporného vytápění a už v srpnu jako součást krajských dožínek výstava zemědělských strojů.
 
zdroj: ČTK