Letecké exponáty v Kunovicích prošly očistou, od dobrovolníků

Milovníci starých letadel se dnes sjeli do Kunovic na Uherskohradišťsku, aby pomohli s očistou exponátů v tamním Leteckém muzeu. Umývání, čištění a leštění se dočkaly dvě desítky letadel dokumentujících bohatou historii letecké výroby válečné i poválečné doby. Do úklidu se pustilo s hadry, kýbly a smetáky přes šest desítek dobrovolníků z celého regionu. Akce, kterou pořádala iniciativa Zachraňte letecké muzeum Kunovice, pokračuje také v neděli. 

"Přijelo zhruba 60 dobrovolníků, je to super. Říkali jsme si, že když jich bude tak 25, bude to úspěch, je to velké překvapení. Přijeli lidé ze Zlína, ale i z Přerova, z celého regionu. Nechyběl tu i jeden dobrovolník ze slovenského Kežmaroku, odpoledne pospíchá domů na prezidentské volby," řekl dnes ČTK pořadatel akce Martin Hrabec. 
    
Dobrovolníci letecké exponáty čistili zvenčí i zevnitř. Na letišti se rozléhalo vysávání, pucovala se okna a leštily palubní desky. "Chceme, aby letadla vypadala super. Máme výročí, kdy byl před 40 lety předán do muzea první exponát. Smyslem akce je také to, aby lidé byli s muzeem spojeni a mohli mít pocit, že pro to mohli něco udělat," podotkl Hrabec. 
    
Dobrovolníci vybaveni hadry, čistícími prostředky a mopy si přitom mohli pro očistu sami vybrat letadla, ke kterým mají vztah. Mnozí z nich přijeli podle pořadatelů i perfektně vybaveni. Přerovská skupina, z níž někteří členové sloužili na přerovském letišti, si s sebou dovezla do Kunovic i vlastní tlakovou myčku. "Čistíme to tady od mechu, od prachu, aby letadla nějaký ten pátek ještě vydržela. Je to muzeum a zaslouží si péči, je to kus naší historie," řekl ČTK Daniel Masařík z Přerova. 
    
Exponáty v Leteckém muzeu v Kunovicích jsou vystaveny pod širým nebem, a čelí tak nepříznivým vlivům počasí. Podle odborníků jsou ve špatném stavu. Zachránit by je mohl projekt, který počítá s vybudováním hangáru, jenž by chátrající exponáty ukryl. Zpracování koncepce, která by mohla sloužit jako doklad pro získání dotací, nedávno podpořil Zlínský kraj. Náklady na projekt se odhadují na 50 milionů korun. O záchranu letadel usiluje kunovická radnice i místní nadšenci. 
    
Letecké muzeum Kunovice založili v roce 1970 členové Slováckého aeroklubu Alois Hráček a Jiří Marek. Zpočátku bylo budováno jako muzeum letounů vyrobených v továrně v Kunovicích. Posléze se letecký park rozrostl o stroje jiných výrobců a od armády. Ročně muzeum navštíví na 14.000 lidí. Tržby ze vstupného ale stačí pouze na provoz muzea, na údržbu exponátů z něj jde pouhých deset procent. 
 
zdroj: ČTK