Květná zahrada v Kroměříži se stala vítězem soutěže DestinaCZe 2016 v kategorii Kudy z nudy

Květná zahrada v Kroměříži, památka UNESCO, se stala vítězem soutěže DestinaCZe 2016 v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu. Pro tuto památku hlasovalo 4 832 osob. Za tímto oceněním stojí nejen vizuální krása památky denně tvořená skrze ruce zahradníků, ale také úsilí o její kvalitní prezentaci především skrze nabízené vzdělávací programy pro celou rodinu.  

Soutěž DestinaCZe vyhlašuje již čtvrtým rokem společnost CzechTourism. Květná zahrada uspěla nejen v konkurenci hradozámeckých komplexů, nýbrž turistických destinací obecně. Nelze se tedy divit nadšení kastelána Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Martina Krčmy: „Děkujeme všem návštěvníkům, kteří nám přidělili své hlasy. Velmi si toho vážíme. Je to ocenění nejen pro desítky pracovitých rukou našich zahradníků, ale v kontextu ceny také kreativců z Národního centra zahradní kultury, kteří rodinám připravují individuální zážitky. V Květné zahradě nenajdete panely naučné stezky, ani skákací hrady. Zato vás rádi doprovázíme a inspirujeme, abyste vnímali jedinečnost zahrady všemi smysly a hlavně společně - jako rodina! Vyvrcholením této snahy je pak každoročně festival barokní kultury Hortus Magicus.“

Lektorský tým Květné zahrady by nevznikl bez projektů Památky nás baví a Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži. Radost z ocenění sdílí a poděkování si zaslouží také provozovatel Národní památkový ústav a všichni naši partneři, kterými jsou Muzeum umění Olomouc, Ministerstvo kultury České republiky, Zlínský kraj s Centrálou cestovního ruchu Východní Morava, Arcibiskupství olomoucké, Czech National Trust a další.

Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo v Karlových Varech v hotelu Thermal, kde cenu slavnostně převzal kastelán Arcibiskupského zámku a zahrad Martin Krčma a Petr Hudec, edukátor a realizátor mnoha programů vytvářených na míru nejen Květné zahradě, ale i dalším památkám Národního památkového ústavu. Ocenění je závazkem a motivací k další práci.

Aktuální nabídku doprovodných programů Národního centra zahradní kultury, které lektoři připravili pro Květnou i Podzámeckou zahradu, si můžete prohlédnout nepříklad zde.