Kroměříž přispěje farníkům ve Zlámance na opravu jejich kostela

Kroměřížská radnice přispěje farníkům z místní části města Zlámanka na opravu jejich kostela sv. Jiří. Radnice uvolní letos 50.000 korun a stejnou částku pošle z rozpočtu na příští rok. Novinářům to dnes řekla předsedkyně výboru pro regeneraci městské památkové rezervace a pro rozvoj města Blanka Šimůnková (ODS). Celkové náklady na opravu kostela činí včetně DPH přes 460.000 korun. 

"Jsou tam již tři roky trhliny a jakákoliv trhlina znamená statické nebezpečí. Nikdy pořádně nevíte, jak to dál bude pokračovat. Objekt bude svázán, stažen kotvami. Já statiku vždy považuji za prioritu. Není to žádný nadstandard," uvedla Šimůnková. Zbytek nákladů hodlá farnost pokrýt z výnosu veřejné sbírky, kterou jí povolil krajský úřad. Podle Šimůnkové farníci oslovili s žádostí o pomoc i okolní obce, jejichž občané kostel navštěvují. 
    
V neděli se navíc od 15:00 v kroměřížském kostele sv. Mořice uskuteční benefiční koncert, na kterém zazní díla klasické hudby. Výtěžek poputuje na opravu kostela ve Zlámance. 
    
Historie zdejší farnosti spadá do 16. století, první kostel zde byl postaven v roce 1596. Původní kostel byl několikrát přestavěn a v letech 1826 až 1827 definitivně nahrazen novým, který farníkům slouží dodnes. Více informací o kostelu i o veřejné sbírce lze nalézt na webu sbirka-zlamanka.webnode.cz
 
zdroj: ČTK