Kroměříž novou expozicí splácí Krylovi dluh, říká starostka

Kroměřížská radnice novou zážitkovou expozicí splácí svému rodákovi Karlu Krylovi dluh a současně ho tímto vítá zpět domů, do míst, kde začal svou životní pouť. Novinářům to dnes řekla starostka Daniela Hebnarová (ODS), která je spolu se scénografem Janem Konečným autorkou námětu a výtvarného zpracování Expozice Karla Kryla, jež bude v suterénu budovy Starého pivovaru otevřena v pátek odpoledne.

Podle Hebnarové je expozice postavena na Krylově nadčasové milostné poezii. "Je to vůbec jedna z nejkrásnějších částí české milostné poezie. Tahle část jeho tvorby byla přitom neprávem opomíjena a byla převálcována tou politickou," uvedla starostka. Návštěvník nalezne Krylovy verše napsané rtěnkou na zrcadle nebo vytesané do země. "Představují třeba štěstí, krásu a víru, hodnoty, po nichž mnohdy šlapeme," dodal Konečný.
 
Básní je na zrcadlech v chodbě sedm, na zemi pět. Pokud ale návštěvník vstoupí do některé z místností, čeká ho prožitek z Krylovy mnohem známější tvorby, jeho písní. Autoři jich vybrali desítku. Nechybí známé skladby, jako jsou Anděl, Morituri te salutant, Rakovina nebo Bratříčku, zavírej vrátka, ale i další působivé písně Marat ve vaně, Blátivá stráň, Irena, Habet či Vánoční a Novoroční. Lidé si mohou na dveřích či stěnách přečíst jejich texty.
 
Po vstupu do místností je ale čeká jiný zážitek, než nabízí klasická na předmětech založená muzejní expozice. Věci zde totiž při znění písní jen dokládají atmosféru doby, k čemuž pomáhá i hra se světlem a tmou nebo videoprojekce na zdi.
 
zdroj: ČTK