Kroměříž chystá další obnovu městské zeleně, žádá o dotaci z EU

Kroměřížská radnice plánuje další etapu obnovy městské zeleně. Podobně jako první etapa, která bude zahájena už letos na podzim, by se dotkla dvou desítek ulic a náměstí. Náklady činí 3,845 milionu korun, radnice by mohla obdržet 75 procent této částky z evropských fondů. Pokud dotaci získáme, práce se uskuteční v příštím roce, řekla dnes novinářům starostka Daniela Hebnarová (ODS). 

V plánu je regenerace stromořadí v ulicích Dolnozahradská, Spáčilova, Obvodová, Štěchovice, Purkyňova, Jiráskova, Páleníčkova, Stoličkova, Odbojářů, Žerotínova, Skopalíkova, Zeyerova a U Rejdiště. Zdejší stromořadí nejsou v dobrém stavu, některé stromy tak budou z bezpečnostních důvodů pokáceny a nahrazeny novými. 
    
Ošetření stromů je navrženo v ulicích Kotojedská, Purkyňova, Nádražní, Ovocná a Osvoboditelů a také na Milíčově a Masarykově náměstí. Projekt zahrnuje také novou výsadbu stromů v ulicích Lutopecká, Tovačovského před Domem kultury a Osvoboditelů a výsadbu keřů na Milíčově náměstí. Ve městě by po těchto úpravách mělo přibýt asi 130 nových stromů. 
    
Již na podzim radnice zahájí první etapu obnovy zeleně asi za 3,1 milionu korun. Dotkne se dvaceti ulic. Budou se vysazovat nové stromy, ale také kácet některé staré a nebezpečné dřeviny a další stromy budou ošetřeny. Celkem radnice podle projektu nechá ve městě pokácet 151 stromů v havarijním stavu, vysadí 233 nových a ošetřeno bude 342 stromů. 
    
V projektu byla původně zahrnuta i Kollárova ulice, proti záměru se ale peticí i protestními akcemi postavili obyvatelé i opoziční Strana zelených. Radnice pak od revitalizace zeleně v této ulici, kde se počítalo s pokácením 73 stromů, ustoupila. Protestujícím se nelíbilo ani plánované kácení v ulici za Květnou zahradou, na rekonstrukci tamního stromořadí topolů však město trvalo. Stromy jsou podle starostky staré a nebezpečné. 
 
zdroj: ČTK