Kroměříž bude příští rok hospodařit se schodkem 16,2 milionu Kč

Kroměříž bude v příštím roce hospodařit se schodkem. Zastupitelé dnes schválili rozpočet s příjmy 477,2 milionu a s výdaji 493,4 milionu korun. Rozdíl 16,2 milionu korun hodlá radnice pokrýt zůstatkem na bankovním účtu z letošního roku a úvěrem určeným zejména na dofinancování investičních projektů. Pro rozpočet hlasovalo 22 z 23 přítomných zastupitelů. 

"Provozní výdaje nepřevyšují provozní příjmy. Schodkový rozpočet máme proto, že v příštím roce budeme realizovat velmi vysoké investice," uvedla starostka Daniela Hebnarová (ODS). Podle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče měla Kroměříž naposledy schodkový rozpočet v roce 2009. 
    
Na letošní rok má město schválený rozpočet s příjmy téměř 395,1 milionu a výdaji přes 378,8 milionu korun. Přebytek 16,2 milionu korun město hodlá použít k úhradě dřívějších úvěrů. Na investice bylo v rozpočtu vyčleněno 63,5 milionu korun. Proinvestovány tyto peníze kompletně nebudou, protože některé akce plánované na letošek byly přesunuty do příštího roku. 
    
Radnice v rozpočtu na rok 2014 vyčlenila na investice 159,5 milionu Kč. Největší akcí by měla být už na letošní rok plánovaná rekultivace skládky, která je na pozemcích města v katastru nedaleké obce Lutopecny. Odstranění této ekologické zátěže přijde podle projektu na 65 milionů korun bez DPH. Radnice věří, že výběrové řízení cenu sníží, v rozpočtu má 52 milionů. Město na rekultivaci skládky získá dotaci až 80 procent z fondů EU. 
    
Další investice by se už přímo měly dotknout obyvatel Kroměříže. Z akcí přesunutých z letoška by se měly uskutečnit revitalizace sídliště Slovan za deset milionů či oprava Slovanského náměstí za 15,85 milionu. Celkem 13,4 milionu korun bude stát nová expozice Karla Kryla, na 9,8 milionu korun přijde nástupní plocha před Květnou zahradou a na 2,6 milionu veřejná plocha v Podzámecké zahradě. 
    
Město se bude také částkou 4,9 milionu Kč podílet na vybudování okružní křižovatky v části Kotojedy. Na obnovu a údržbu městské zeleně by příští rok mělo jít 14 milionů. Mimo investic radnice myslí i na splátky dluhů, které podle Hlaváče činí 88 milionů korun. V příštím roce z nich město hodlá umořit dalších 34,5 milionu Kč. 
 
zdroj: ČTK