Jihovýchodní obchvat Holešova bude v provozu už od pátku

Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) zprovozní nový jihovýchodní obchvat Holešova na Kroměřížsku za téměř 292 milionů korun už od pátku. Oproti předpokladům tak tudy řidiči projedou o dva měsíce dříve. Ve zkušebním provozu bude hlavní část nové silnice od Dobrotic směrem na Žopy a Přílepy až k průmyslové zóně. Spojka z obchvatu do Partyzánské ulice v Holešově bude otevřena podle harmonogramu až na konci října, řekl ČTK ředitel ŘSZK Bronislav Malý. 

"Po obchvatu se začne jezdit zítra (v pátek) kolem 15:00. Novou silnici tak již budou moci využívat i návštěvníci zlínské Barum rallye," uvedl Malý. Podle starosty Holešova Pavla Svobody (ODS) se odlehčí dopravě v centru města. "Není to ale dokonalé. Jednáme se Zlínským krajem, aby nás pustil přes průmyslovou zónu do Všetul (část Holešova)," uvedl Svoboda. Krajský radní pro dopravu Jaroslav Kučera (KSČM) o záměru nevěděl, za "ideální" jej ale prý nepovažuje. Řešením je podle něj stavba rychlostní silnice R49. 
    
Zprovozněním obchvatu se uleví i obyvatelům obcí na objízdné trase z Holešova na Tučapy, Prusinovice a Hlinsko pod Hostýnem. Stavbaři do konce října budou ještě pracovat na zhruba 300 metrů dlouhém úseku, sjezdu na Partyzánskou ulici v Holešově poblíž koupaliště. Do termínu předání stavby, konce května 2014, podél silnice vysadí stromy a upraví okolí. 
    
Nový jihovýchodní obchvat Holešova je dosud největší investiční stavbou ŘSZK. Vede z kruhového objezdu u obce Martinice směrem na Dobrotice. Propojuje silnice z Holešova do Bystřice pod Hostýnem a z Holešova do Zlína mimo zastavěnou část města. Úsek dlouhý přibližně 3,8 kilometru z centra Holešova odvede tranzitní dopravu ve směru Zlín - Bystřice pod Hostýnem. Stavba byla zahájena loni v květnu. Na nákladech se 75 procenty podílejí fondy Evropské unie. 
    
Při stavbě na zelené louce se stavbaři museli potýkat s nečekanými překážkami. "Jednou byl průchod bývalou skládkou komunálního odpadu, což bylo technicky nesmírně náročné. Druhou překážkou byly meliorace vybudované před lety, které nebyly nikde zakreslené a zavodňovaly nám stavbu. Museli jsme proto sanovat obrovské plochy v podloží, což stavbu zdrželo," uvedl ředitel závodu Eurovia Zlín Josef Štafa. 
    
Stejně jako jihovýchodní obchvat je pro Holešov důležitá stavba rychlostní komunikace R49, která má vést z Kroměřížska napříč Zlínským krajem až k hranici se Slovenskem. Stavba prvního úseku R49 Hulín - Fryšták, která z centra města odvede tranzitní dopravu ve směru Hulín - Bystřice pod Hostýnem, byla sice slavnostně zahájena už v září 2008, kvůli nedostatku peněz a odporu ekologických aktivistů ale dosud stojí. Podle Kučery by se ale mohlo začít stavět už v příštím roce. 
 
zdroj: ČTK