Jaroslav (19): Díky své nemoci si uvědomuji, že život není nekonečný

Jarda žije se svou maminkou a mladší sestrou v pronajatém bytě v Kroměříži. Cystickou fibrózou, která je nevyléčitelná a postihuje především dýchací a trávicí soustavu, trpí od narození. V důsledku zvýšené tvorby hlenu, jehož se organismus sám neumí zbavit, trpí tito pacienti častými záchvaty kašle a jsou velmi náchylní na jakékoli respirační onemocnění, které se vždy musí přeléčit antibiotiky. V rámci terapie musí po celý život pravidelně inh alovat a jíst vysokokalorickou stravu, aby do těla dostal dostatek živin, jejichž správné vstřebávání onemocnění postihuje. 

Přestože jde o vážné onemocnění, svou nemoc bere Jarda takovou, jaká je, a snaží se žít naplno. Vystudoval víceleté gymnázium a kromě toho, že rád cestuje a čte, věnuje se také hře na trubku a uměleckému focení. Po prázdninách ho pak čeká mnoho změn. Odchod z rodné Kroměříže do Brna a nástup na vysokou školu. „Rád cestuji a poznávám nová místa a kultury. Jsem proto rád, že se mi podařilo dostat se na Ekonomicko-správní fakultu na Masarykově univerzitě, kde budu od října studovat obor cestovní ruch a regionální rozvoj,“ dodává Jaroslav.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nemoc zvládá velmi lehce, vždy to až tak „růžové“ není. „Během posledního roku se zdravotní stav Jardy zhoršil. Zadýchává se a má těžkou plicní obstrukci, tj. omezený průtok vzduchu v průduškách. Léčba je stále náročnější na množství nutných léků a doplňků stravy. Během roku byl také několikrát na antibiotikách,“ popisuje aktuální situaci jeho maminka, paní Pěva. 

Jejich finanční rozpočet vždy byl a stále je velmi napjatý. Jardovo onemocnění vyžaduje zvýšené náklady, především pak na speciální vysokokalorickou stravu a rehabilitace. Z tohoto důvodu jim už více jak tři roky pomáhají Dobří andělé. „Nebýt jich, nevím, jak bychom vyšli. S jejich pomocí je to snazší a hlavně víme, že na to celé trápení nejsem sami. Opravdu tisíceré díky," vzkazuje paní Pěva. 

Chcete-li i vy pomoci rodinám s osudem, do kterého zasáhla vážná nemoc, stačí se stát Dobrým andělem. Zaregistrujte se na www.dobryandel.cz a zvolte libovolnou výši příspěvku. Váš finanční dar umožní těmto rodinám snadněji zvládat těžkou situaci. Navíc jako Dobrý anděl vidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomáháte a kterým jsou Vaše příspěvky odevzdány do posledního haléře.