Jak zabezpečit dětský pokoj
Dětský pokoj by měl být bezpečným útočištěm, kde váš potomek může v klidu odpočívat a hrát si. A právě hraní a poznávání světa často vede k úrazům, které k dětem sice patří, ovšem nikdo jim nechce chodit naproti. Zabezpečte dětský pokoj tak, abyste předešli možným nehodám.
Okna, okna, okna
Svět za okny je pro malé děti ohromně lákavý. Chtějí pozorovat auta na silnici, dívat se na ptáčky v krmítku, a někteří odvážní prostě jen hledají různé „únikové“ cesty z pokoje. Okna by proto měla být vždy zabezpečena tak, aby je dítě nemohlo plně otevřít. Pokud chcete mít maximální jistotu, můžete na ně instalovat bezpečností kličky, které lze zamknout. Větrání nechte na dobu, kdy dítě není v pokoji, a rozhodně nenechávejte okno plně otevřené na noc. Malé děti se často v noci budí a mohou se vydat na výlet, který by nemusel skončit dobře.
„Ani střešní okna bychom neměli opomíjet – děti jsou zručné a rychle si dokáží přisunout židli či stoličku. Okno můžeme zajistit bezpečnostní uzamykatelnou okenní rozpěrou, která zafixuje a uzamkne ventilační polohu okna. Můžeme tak v klidu větrat a nehrozí, že by dítě např. vylezlo na střechu,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Nábytek patří ke stěně
Každoročně má řadu úrazů v domácnosti na svědomí převržený nábytek. I na pohled malá komoda váží desítky kilogramů a pro malé dítě představuje velké nebezpečí, zvlášť v případě, kdy se rozhodne použít vysunuté šuplíky jako schody. Zkontrolujte, zda je volně stojící nábytek ukotven ke zdi, a pokud ne, připevněte ho. Prodejci většinou dodávají toto kování přímo s nábytkem, popřípadě pro ně můžete zajít do nejbližšího hobbymarketu. Neměli byste skončit jen u dětského pokoje – stejnou pozornost si zaslouží i skříně a komody v celém domě či bytě.
Nebojte se zamykání
Zapomenutý klíč v zámku v kombinaci se zvídavým a bleskurychlým potomkem může přinést poměrně infarktové zážitky. A neplatí to jen pro dětský pokoj – takové dítětem zevnitř zamčené vchodové dveře jsou také noční můrou nejednoho rodiče. Není ale nutné hned vyhodit všechny klíče, někdy stačí je zvolit vhodný typ zámku. Do koupelen či dětských pokojů vyberte zámek s olivou, který lze zamknout zevnitř, ale zároveň ho pohodlně otevřete i z druhé strany. „U vchodových dveří se pak rozhodně vyplatí investovat do vložky s prostupovou spojkou. Ta totiž umožní odemknout dveře i v případě, že je z druhé strany klíč. Ocení to nejen rodiče malých dětí,“ doplňuje Petr Neuvirt z Tokoz.
Pozor na rohy a koberce
Mezi zabezpečovací minimum v dětském pokoji patří také ochrana ostrých hran a rohů. Cílem přitom není obalit nábytek do bublinkové folie a eliminovat jakýkoliv náraz, ale spíše vytipovat místa, která jsou frekventovaná a kde hrozí úraz. Ochranu rohů si zaslouží komody s hračkami či oblečením, případně hrací stolečky. Pozor dejte také na kusové koberce, o které může dítě snadno zakopnout. Vždy je podlepte páskou a průběžně kontrolujte, zda drží na svém místě.
Tip:
I předškolák už zvládne manipulaci s visacím zámkem. Svěřte vašemu potomkovi bedničku na poklady, kterou si bude moci sám zamykat, a pořiďte mu k ní barevný zámeček s oblíbeným motivem, kterých je na trhu obří množství. Dítě se tak snáz naučí zodpovědnosti i péči o cenné věci, což se mu po nástupu do školy rozhodně neztratí.