Festival Toulavej chce v Holešově založit novou folkovou tradici

První ročník folkového festivalu Toulavej v Holešově na Kroměřížsku chce založit novou tradici. Podobná větší folková akce podle pořadatelů Zlínskému kraji chybí. Festival se uskuteční 23. a 24. srpna na nádvoří a v parku barokního zámku, vystoupí na něm 14 kapel a interpretů, řekl dnes novinářům dramaturg festivalu a písničkář Vojta 'Kiďák' Tomáško.

Hlavní hvězdou festivalu budou Věra Martinová či slovenská kapela Lojzo. Podle Tomáška však nebylo smyslem přivézt do Holešova samé hvězdy. "Chtěli jsme dát prostor například vítězům Porty, kteří však ještě nejsou moc známí," uvedl Tomáško.
 
V zámeckém areálu zahraje například bohumínská kapela Sluníčko. Vrcholem pátečního programu bude komorní vystoupení Tomáška s recitátorem poezie Mirkem Kováříkem. Koncert se podle pořadatelů odehraje při svíčkách, bez dalšího umělého osvětlení. Bude také první kulturní akcí na zrekonstruovaném nádvoří zámku.
 
V sobotu bude festival pokračovat koncerty v zámeckém parku, vystoupí například Švédova Trojka, Naopak, Přeletky, česko-francouzská kapela Bran či několikanásobný vítěz Porty Petr Rímský. Večer zakončí Věra Martinová a Lojzo. Zpestřením bude cimbálovka Grajcar.
 
Návštěvníci festivalu budou moci stanovat v zámeckém parku, k dispozici budou mít i otevřená ohniště a sociální zázemí.
 
zdroj: ČTK