Deník: Zemřela nejstarší obyvatelka ČR, 109letá žena ze Vsetínska

Dnes zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 109letá Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku. Uvedl to server Deník.cz, kterému informaci potvrdila rodina Češkové. Narodila 2. března 1905 v Mikulůvce na Vsetínsku. Pocházela z učitelské rodiny a sama pracovala jako učitelka. Měla pět vnoučat a 12 pravnoučat.

Paní Češková byla i ve vysokém věku vitální, sama se o sebe starala a zajímala se o veškeré dění. "Babička hodně čte a taky se dívá na televizi. Pořád o sebe dbá, několikrát za rok si jede nechat udělat trvalou," popisovala život nejstarší obyvatelky republiky před rokem ČTK její snacha Hana Češková.
 
Po Češkové je podle informací České správy sociálního zabezpečení z loňska nejstarším obyvatelem České republiky jedna žena z Plzeňského kraje, která se narodila ve stejném roce, ale v dubnu. Další dvě ženy v Česku se narodily v roce 1907 a nejstarší muž republiky ještě o rok později.
 
Vlastimila Češková se stala nejstarší obyvatelkou Česka 22. listopadu 2013, kdy zemřela ve věku 109 let Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Osoblažsku. Vůbec nejstarším obyvatelem v tuzemské historii byla Marie Bernátková z Prahy, která se dožila 111 let. Zemřela v roce 1968. O rok méně pak bylo Emílii Doležalové z Ochozu u Brna, která zemřela v roce 2004 ve věku 110 let.
 
Mezi dlouhověkými obyvateli značně převažují ženy. Nejstarším mužem v Česku byl zřejmě Josef Flandera z Habartic na Šumpersku, který zemřel v roce 2010 ve věku 107 let a 258 dní. Jen o málo mladší byli rovněž 107letí senioři Karel Kašpárek z Náchoda, který zemřel v roce 2013, a Alois Vocásek z Prahy zemřelý v roce 2003.
 
Podle údajů sociální správy z poloviny loňského roku žilo v Česku 920 stoletých či starších lidí, a z toho 774 ženy. Jen v samotném Zlínském kraji bylo sto- a víceletých přes 50. Nejvíce jich žilo v Praze (161) a Jihomoravském kraji (126), nejméně v kraji Karlovarském (17). Ke stým narozeninám senioři vždy obdrží rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2000 korun spolu s osobním dopisem od ministra či ministryně práce a sociálních věcí.
 
zdroj: ČTK