Cenu města Kroměříže za rok 2013 získá bývalý ředitel zámku Lukáš

Kroměřížská radnice udělila Cenu města za letošní rok bývalému řediteli místního zámku a zahrad Antonínu Lukášovi, který má také zásluhu na jejich zápisu na seznam UNESCO. Zastupitelé vybrali letos osmdesátiletého muže ze 14 nominovaných osobností, stane se tak pátým držitelem tohoto ocenění. Cena bude předána na některé z blízkých kulturních událostí, řekla dnes novinářům starostka Daniela Hebnarová (ODS). 

Kroměřížský rodák Lukáš se narodil 17. září 1933. Vystudoval střední knihovnickou školu a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval v kroměřížské knihovně i v okresním muzeu, poté se stal pracovníkem a později i ředitelem Státního zámku a zahrad Kroměříž, od roku 1990 Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Zastupitelé Lukáše ocenili i za jeho přínos pro propagaci města. 
    
Pomáhal například při natáčení filmů, televizních pořadů a rozhlasových relací z Kroměříže, angažoval se také při organizaci Kroměřížského hudebního léta, filmovém festivalu Arsfilm nebo jazzových festivalů. Známá je také jeho přednášková činnost, kdy seznamuje posluchače od žáků mateřských škol až po seniory s historii, památkami a významnými osobnostmi Kroměříže. Lukáš je také zakládajícím členem Klubu UNESCO Kroměříž, kterému také předsedal. 
    
Cenu města Kroměříže zastupitelstvo uděluje jednou ročně za podstatný přínos pro město v různých oblastech lidské činnosti a za činy hodné pozornosti. První byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Předloni ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a loni cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček. 
    
Kromě Ceny města zastupitelé letos udělili třem významným osobnostem stříbrné pamětní medaile města Kroměříže. Obdrží je spisovatelka Markéta Pilátová, vědec Jaroslav Benada a také fotbalový trenér Petr Uličný. 
 
zdroj: ČTK