7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Tříletá Valinka z Chropyně: První rok strávila s maminkou v nemocnici

Narodila se v sedmém měsíci těhotenství a předčasný příchod na svět bohužel nezůstal bez zdravotních následků. „První rok jsme strávili v nemocnici,“ vypráví její maminka Petra, „Během něj podstoupila několik operací, prodělala několik sepsí, musela jí být zavedena sonda pro podávání umělé výživy a bohužel i dvě stomie. Jednou z nich byla tracheostomie pro snadnější dýchání, druhá byla naštěstí záhy odstraněna. A právě tracheostomie pro nás byla dlouhodobě asi nejvíce omezující, protože jsme s sebou museli všude nosit těžkou odsávačku. Teprve před 3 měsíci lékaři tracheostomii Valince vyndali. Na tento okamžik jsme čekali tři roky! V nemocnici jsem poznala spousty maminek, jejichž děti mají ještě horší nemoci než naše Valinka, a chtěla bych jim všem vzkázat, že se nemají bát říct si o pomoc. Nám pomáhají každý měsíc Dobří andělé a i díky tomu zvládáme dopřát naší dceři lepší péči.“ 

Pomoc od dárců míří z nadace Dobrý anděl pravidelně každý měsíc na pomoc nejen Valince, ale i dalším rodinám z celé České republiky. Jen na Kroměřížsku je jich přes čtyřicet. „Sama jsem se chtěla stát Dobrým andělem, ale než jsem to stihla, narodila se nám Valinka, a my se ocitli na druhé straně, kdy jsme pomoc naopak potřebovali,“ vzpomíná Petra a dodává: „Už teď se těším, že v budoucnu budeme pomáhat druhým i my.“ Příspěvky Dobrých andělů používají Valinčini rodiče hlavně na pohonné hmoty, hipoterapii - rehabilitaci s koňmi, nákup rehabilitačních pomůcek a nutridrinků, protože má dívka od lékařů doporučenou vysokokalorickou stravu. 

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“