4 tipy, aby vás Vánoce nezruinovaly

Vánoce jsou pro vyvážené rodinné finance zatěžkávací zkouškou. A mít rodinný rozpočet na konci roku pod kontrolou není rozhodně nic jednoduchého. Existuje ale několik základních rad, které vám pomohou vkročit do Nového roku s vyrovnanými financemi a ušetřit.  

Příjmy a výdaje plánujte. O Vánocích dvojnásob
Nejčastější chybou v nakládání s penězi je absence dobrého plánu. Většina lidí sice má představu, kolik peněz má měsíčně k dispozici, ale to už nelze říci o výdajích. Nejčastěji lidé ztrácejí přehled, kolik peněz již utratili a pohled na výpis z účtu může překvapit. A Vánoce jsou v tomto ohledu obdobím dvojnásob těžkým a tedy časem, kdy je plán nadmíru potřeba. 
„Je jedno, jakou bude mít plán formu, zda excelovské tabulky v počítači, nějaké aplikace v tabletu či telefonu nebo tradiční rozvahy tužkou na papíře. Je třeba, aby věrně odrážel příjmy a nutné výdaje v daném období. Po tomto jednoduchém kroku již bude jasnější, kolik peněz zbyde na vánoční dárky,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank. 

V plánování myslete na rezervu
Druhým důležitým pravidlem nakládání s penězi je péče o finanční rezervu, která by byla schopná pokrýt nenadálé výdaje. Rezerva může mít formu odložených peněz na spořicím účtu, dostatečného kontokorentu nebo třeba kreditní karty. 
O Vánocích přichází nutkání použít volné peníze na nákup dárků. Dobré je ale tomuto odolat, protože nikdy nevíte, kdy budete rezervu potřebovat využít.

Nakupujte online
Nákupy přes internet vám mohou snadno pomoci ušetřit. A v období před Vánoci jak finance, tak i fronty a stres v nákupních centrech. 
Internet přináší navíc rychlou možnost srovnání cen vybraného produktu napříč trhem a máte tak představu, jak výhodný váš nákup je. Při platbě kartou online navíc ušetříte ještě za dobírku. Placení kartou online je rychlé, pohodlné a při dodržení základních pravidel zcela bezpečné. „K placení můžete využít i kreditní kartu, která je v tomto případě vhodnou formou půjčky. Můžete totiž využít bezúročné období, které je například ve Sberbank až 45 dnů. Pokud uhradíte včas celou čerpanou částku, neplatíte žádné úroky,“ radí Hana Drápalová, Sberbank. 

Na smysluplné dárky se půjčky nebojte, ale vybírejte
Ne každý dárek je vhodné financovat půjčkou, ale pokud se jedná o věci, které jsou užitečné, dlouho vydrží a navíc udělají radost, proč ne. Pak lze dárek považovat za vhodnou investici. Manželka může mít radost z vysněné krbové vložky nebo centrálního vysavače, které navíc zvýší hodnotu vašeho bydlení. Děti budou pak nadšené z nové lyžařské nebo snowboardové výbavy, která podpoří jejich sportování, a navíc investujeme jejich bezpečí.