Muž z Kroměříže má jít za tragickou nehodu na 7 let do vězení

Okresní soud v Kroměříži dnes poslal na sedm let za mříže sedmačtyřicetiletého Milana Bittó. Podle obžaloby v únoru 2012 v opilosti zavinil nehodu, při které přišel o život jednatřicetiletý učitel, otec malého dítěte. Někdejší provozovatel kroměřížské diskotéky přiznal, že řídil pod vlivem alkoholu. Odpovědnost za střet ale odmítl a na místě se odvolal. Rozsudek není pravomocný. Muži hrozilo až osm let.

Senát obžalovaného uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Kromě vězení mu na osm let zakázal řízení motorových vozidel a nařídil mu zaplatit ženě a nezletilému dítěti poškozeného celkem přes půl milionu korun. Při ukládání trestu soud vzal v úvahu přístup obžalovaného k věci. Muž poškozené dosud nekontaktoval a ani se jim neomluvil.
 
Dnes u soudu pouze pronesl, že je mu líto, co se stalo. Podle předsedy senátu Karla Rašína ale nelze hovořit o upřímné lítosti. Rašín upozornil, že obžalovaný výrazně překročil povolenou rychlost 90 kilometrů za hodinu a jel pod vlivem alkoholu, což jeho možnosti ovládat vůz výrazně snížily.
 
Bittó jel podle obžaloby opilý, když mezi Kroměříží a Hulínem narazil svým autem Mercedes Benz zezadu do vozu Fiat Punto, jeho řidič po srážce zemřel. Podle státního zástupce Rudolfa Mlýnka dechová i krevní zkouška prokázala u obžalovaného po nehodě přes dvě promile alkoholu. Bittó měl podle Mlýnka po půlnoci navíc zapnutá jen potkávací světla, cesta byla mokrá, místy namrzlá.
 
Muž nebyl podle obžaloby schopen sledovat situaci v silničním provozu, nezaregistroval před ním jedoucí fiat a zezadu ho naboural. Auto vylétlo z vozovky do pole, přetočilo se přes střechu a zůstalo stát. Nepřipoutaný řidič z vozu vypadl, utrpěl mnohočetná zranění, kterým na místě podlehl.
 
Podle znalce by nehodu pravděpodobně nepřežil, ani kdyby byl připoután. Řidič mercedesu nebyl při nehodě zraněn. Bittó, jehož obhájce Petr Žďára navrhl podmíněný trest, uvedl, že před jízdou pil pivo. Prohlásil, "že se cítil dobře a že myslel, že ten kousek dojede". Povolenou rychlost údajně nepřekročil.
 
Vinu svaloval na poškozeného, jehož fiat podle něj nebyl osvětlený a z ničeho nic se rozjel od krajnice. Znalec ale uvedl, že v okamžiku střetu byl fiat plně zařazen v pravém jízdním pruhu a měl minimálně rozsvícena obrysová světla. Bittó podle něj jel rychlostí přes 120 kilometrů v hodině, bezpečná by podle znalce za tmy a zimního sychravého počasí byla asi o 40 kilometrů nižší.
 
zdroj: ČTK