Kroměřížská radnice připravuje na příští rok schodkový rozpočet

Kroměříž připravuje na příští rok schodkový rozpočet. Radnice podle návrhu počítá s příjmy 477,2 milionu a s výdaji 493,4 milionu korun. Rozdíl 16,2 milionu korun město hodlá pokrýt zůstatkem na bankovním účtu z letošního roku a úvěrem určeným zejména na dofinancování investičních projektů, řekl ČTK mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Rozpočet budou 19. prosince schvalovat zastupitelé. 

Na letošní rok má Kroměříž schválený rozpočet s příjmy téměř 395,1 milionu a výdaji přes 378,8 milionu korun. Přebytek 16,2 milionu korun město hodlá použít k úhradě dřívějších úvěrů. Na investice je v rozpočtu vyčleněno 63,5 milionu korun. Podle Zrny je z nich v tuto chvíli proinvestováno jen zhruba 20 milionů korun. Částka sice ještě naroste, přesto budou některé akce plánované na letošek přesunuty do příštího roku. 
    
Radnice v návrhu rozpočtu na rok 2014 vyčlenila na investice 159,5 milionu Kč. Největší akcí by měla být už na letošní rok plánovaná rekultivace skládky, která je na pozemcích města v katastru nedaleké obce Lutopecny. Odstranění této ekologické zátěže přijde podle projektu na 65 milionů korun bez DPH. Radnice věří, že výběrové řízení srazí cenu níže, v rozpočtu má 52 milionů. Město na rekultivaci skládky získá dotaci až 80 procent z fondů EU. 
    
Další investice by se již přímo měly dotknout obyvatel Kroměříže. Z akcí přesunutých z letoška by se měly uskutečnit revitalizace sídliště Slovan za deset milionů či oprava Slovanského náměstí za 15,85 milionu. Celkem 13,4 milionu korun bude stát nová expozice Karla Kryla, na 9,8 milionu korun přijde nástupní plocha před Květnou zahradou a na 2,6 milionu veřejná plocha v Podzámecké zahradě. 
    
Město se bude také částkou 4,9 milionu Kč podílet na vybudování okružní křižovatky v části Kotojedy. Významné prostředky jsou plánovány i na obnovu a údržbu městské zeleně, na kterou by v příštím roce mělo jít 14 milionů korun. Mimo investic radnice myslí i na splátky dluhů, které na konci roku podle Zrny budou činit 96,9 milionu korun. V příštím roce z nich město hodlá umořit dalších 34,5 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK